Morkos

Morkos visada pasiruošusios papuošti stalą!

Ryški oranžinė spalva ir saldus skonis, primenantis vaikystę. Morkose gausu beta karoteno (provitamino A): tai oranžinės spalvos pigmentas iš karotenoidų šeimos, kuris suteikia morkoms spalvą ir yra daugeliui žinomas dėl savo naudingų savybių. Karotenoidai yra tirpūs riebaluose, o tai reiškia, kad mūsų organizmui lengva juos pasisavinti morkas valgant kartu su geraisiais riebalais. Dėl šios priežasties drąsiai gardink morkų salotas grietinėle ar aliejumi. Dėl savo maistinių savybių ir saldaus skonio morkos yra vienos labiausiai vartojamų daržovių. O tai – gera žinia, kadangi morkose gausu skaidulų ir mineralų (magnio, kalio, fosforo), kurie yra vertingi organizmui.

Morkų paruošimas – itin paprastas

Užuot morkas lupusi, jas gerai nuplauk po tekančiu vandeniu. Tokiu būdu išsaugosi visus vitaminus. Tada jau viskas priklauso nuo tavęs: morkos gali būti ruošiamos garuose, verdamos, kepamos arba valgomos žalios. Beje, neapdorota morka yra puikus užkandis! Taip pat šią daržovę gali pagardinti graikišku jogurtu.

Ką dar verta žinoti apie morkas?

Morkos skirstomos į tris pagrindines rūšis: šviežios (pavasarinės daržovės su lapais), sezoninės (auginamos žiemą) ir pagrindinio derliaus (rudens ir žiemos). Morkų lapų siūlome neišmesti – jie taip pat valgomi. Lapus nuplauk, išdžiovink, susmulkink ir naudok taip, kaip naudotumei petražoles ar kitas žoleles. Morkų lapai pasižymi naudingomis organizmui maistinėmis savybėmis, jie turi daug gerųjų mikroelementų.

Jeigu nori, kad morka ilgiau išliktų šviežia, laikyk ją šaldytuvo apačioje iki 3 dienų (pavasarinę) arba iki 8–10 dienų (sezoninę arba pagrindinio derliaus).